Stworzeni do zadań specjalnych
Towary niebezpieczne to grupa ładunków wymagająca szczególnego podejścia i dużej ostrożności w przewozie. Ten typ transportu jest ściśle regulowany przez wiele przepisów. Każdy błąd w przewozie tego typu ładunków może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale i środowiska naturalnego, mienia czy ogólnego bezpieczeństwa. Przewoźnik transportujący ładunki niebezpieczne zobowiązany jest do przestrzegania wielu szczególnych restrykcjach obejmujących swoim zakresem m.in. sposób zabezpieczania, pakowania i oznakowania ładunku, dokumentację czy niezbędne pozwolenia, jakie musi mieć przewoźnik, aby świadczyć usługi transportu ładunków niebezpiecznych. Sposób postępowania z towarem niebezpiecznym w dużej mierze zależny jest od tego, do jakiej grupy został on zakwalifikowany.
W przypadku transportu międzynarodowego towarów niebezpiecznych, jego wykonywanie regulowane jest przez obszerny akt prawny zwany umową ADR. W Polsce umowa ADR została ratyfikowana w 1975 roku.
Umowa ADR to nie jest jedyny dokument regulujący transport niebezpiecznych ładunków. Przy jego organizacji należy uwzględnić również następujące akty, dokumenty i przepisy:
Materiały niebezpieczne to szeroka grupa wyrobów. Każdy przewoźnik powinien je znać, aby wiedzieć, czy zobowiązany jest do stosowania zasad konwencji ADR, w której ustalone zostały wszystkie zasady dotyczące transportu drogowego ładunków niebezpiecznych. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie materiały i przedmioty niebezpieczne mogą być transportowane, a do większości stosowanych jest wiele ograniczeń.
Materiały niebezpieczne dzieli się na 9 klas (to właśnie od nich w dużej mierze będą zależne zasady dotyczące przebiegu transportu i zabezpieczania ładunku):
Transport drogowy towarów niebezpiecznych wymaga dużej staranności i uwagi, a także konieczności dopasowania się do umowy ADR oraz polskich i międzynarodowych ustaw i dyrektyw dotyczących transportu niebezpiecznych ładunków.
Aby transport ADR przebiegał bez najmniejszych zakłóceń, bardzo ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie. W przypadku materiałów niebezpiecznych powinien on przebiegać według specjalnych regulacji i restrykcyjnych norm dotyczących transportu ADR. Podstawą transportu jest wybór odpowiedniego pojazdu, który będzie pod każdym względem dostosowany do wykonywania przewozów ADR. Oczywiście nie należy też zapominać o właściwym pakowaniu i zabezpieczaniu ładunków.
Każdy transport w tym ADR wymaga przygotowania stosownej dokumentacji. W tym przypadku nie może zabraknąć przede wszystkim kart informacyjnych zawierających jak najwięcej kluczowych informacji dotyczących przewożonego niebezpiecznego ładunku oraz certyfikatów ADR. Tego typu transport ze względu na swoją specyfikę może być wykonywany wyłącznie przez kierowców, którzy zostali do tego odpowiednio przeszkoleni.
Planowanie obejmuje również wybór optymalnej trasy z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń i zagrożeń, jakie mogą się pojawić na drodze. Planując trasę przejazdu, ważne jest też przewidywanie miejsc, w których mogą wystąpić sytuacje niebezpieczne i w miarę możliwości je omijać.
Planowanie ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa w transporcie ADR. Każda osoba biorąca udział czy to w planowaniu, czy przygotowaniu lub realizacji transportu ładunku musi posiadać odpowiednie przeszkolenie.
Transport ładunków niebezpiecznych wymaga planowania, starannego przygotowania i grupy osób, która jest właściwie przeszkolona, aby ładunek bez zagrożenia ludziom i całemu otoczeniu dotarł pod wskazany adres. Stawiając na bezpieczeństwo i wysoką jakość usług warto niebezpieczny transport przekazać w ręce specjalistów z DPV Logistic, którzy poza wiedzą, doświadczeniem i certyfikatami posiadają również flotę, która jest w stanie bezpiecznie dostarczyć każdy ładunek do miejsca docelowego.